Sprawdzone sposoby, jak dobrać karton.

Jak dobrać karton? Poznaj cenne wskazówki

Przy wyborze kartonu, na początku należy wziąć pod uwagę rodzaj przedmiotu, który ma być w nim przechowywany czy wysłany. Jest to produkt delikatny, wymagający dodatkowej ochrony, a może rzecz o większej wytrzymałości? Należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, takich jak rozmiar, grubość tektury, rodzaj tektury, gramatura, czy wielkość kartonu. Z naszym artykułem dowiesz się, jak dobrać karton, aby zawartość –  bez względu na sytuację – nie uległa uszkodzeniu!

Jaki rozmiar kartonu wybrać?

Podstawą jest fakt, że przedmiot powinien mieścić się w kartonie swobodnie, ale bez nadmiaru wolnych przestrzeni, które mógłby prowadzić do przemieszczania się zawartości, a co za tym idzie – potencjalnych uszkodzeń mechanicznych. Długość, szerokość i wysokość kartonu powinny być odpowiednio dobrane do wymiarów przedmiotu. Na przykład, jeśli pakujemy przedmiot o długości 30 centymetrów, szerokości 20 centymetrów i wysokości 10 centymetrów, należy szukać kartonu o podobnych, ale nieco większych wymiarach.

Wymiary to nie wszystko

Ważne jest również, aby uwzględnić ewentualne dodatkowe materiały zapewniające ochronę, takie jak folia bąbelkowa, papier pakowy czy wypełniacze papierowe.

Warto pamiętać, że każdy przedmiot jest inny. Na przykład, książka będzie miała inny kształt i wymiary niż zabawka czy butelka wina. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze dokładnie sprawdzić wymiary przedmiotu przed wyborem kartonu. To może gwarantować bezpieczeństwo i ochronę podczas transportu. Pamiętaj, że prawidłowy dobór kartonu to nie tylko kwestia ochrony przedmiotu, ale także optymalizacji kosztów wysyłki i magazynowania. Zbyt duży karton może zwiększać koszty transportu i zużywać więcej miejsca w magazynie, podczas gdy zbyt mały karton może nie zapewnić wystarczającej ochrony dla przedmiotu. Dlatego zawsze warto spędzić odrobinę więcej czasu na dokładnym dobieraniu odpowiedniego kartonu do konkretnego przedmiotu.

Jaka powinna być gramatura tektury?

Gramatura tektury, wyrażona w gramach na metr kwadratowy (g/m2), jest istotnym czynnikiem, który determinuje wytrzymałość kartonu. Im wyższa gramatura, tym karton jest twardszy i oferuje lepszą ochronę. Dla przedmiotów cięższych lub sztywnych najlepiej wybrać karton o gramaturze 350 g/m2, lub wyższej. Dla lżejszych, można zastosować tekturę o gramaturze 200-300 g/m2.

Rodzaj tektury kontra wytrzymałość kartonów

Rodzaj tektury także odgrywa kluczową rolę w doborze odpowiedniego kartonu. Na przykład, tektura 3-warstwowa oferuje większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu do tektury 2-warstwowej. Tektura falista, z tzw. falą, może zapewnić dodatkową amortyzację dla delikatnych przedmiotów.

Rodzaj tektury ma fundamentalne znaczenie w kontekście wytrzymałości i odporności opakowania kartonowego. Tektura 3-warstwowa, nazywana często tekturą falistą, składa się z trzech warstw: dwóch płaskich i jednej falistej, co znacząco zwiększa jej wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu do tektury 2-warstwowej. To czyni ją idealnym wyborem dla cięższych produktów lub takich, które wymagają dodatkowej ochrony podczas transportu.

Jakie pudełka wybrać – klapowe czy fasonowe?

Wybór między pudełkami klapowymi a fasonowymi zależy od tego, co zamierzamy pakować.  Pudełka klapowe są najczęściej stosowane do wysyłki różnych przedmiotów, ponieważ są łatwe do zamykania i oferują dobrą ochronę. Pudełka fasonowe, z drugiej strony, mogą być lepszym wyborem dla specyficznych produktów, które wymagają unikalnej formy opakowania.

Reasumując, podczas wyboru ważne jest, aby wziąć pod uwagę różne czynniki, takie jak rozmiar przedmiotu, gramatura tektury, rodzaj tektury, oraz rodzaj pudełka. Dobrze dobrane opakowanie kartonowe może zapewnić nie tylko skuteczną ochronę przedmiotów, ale także optymalizację kosztów wysyłki i przechowywania. Przy doborze kartonu należy pamiętać, że bezpieczeństwo towaru jest kluczowe, dlatego ważne jest, aby zawsze sprawdzić wymiary, gramaturę oraz gęstość tektury przed dokonaniem wyboru. Szczegółowe informacje znaleźć można w naszym artykule “Kartony fasonowe czy kartony klapowe?”. Dobór odpowiedniego kartonu to kluczowy aspekt procesu pakowania, który wymaga uwzględnienia wielu czynników. Zrozumienie, jak wielkość, gramatura i rodzaj tektury wpływają na jakość i skuteczność opakowania, może znacznie usprawnić ten proces i zapewnić maksymalną ochronę towaru.

Poznaj naszą  ofertę

Kontakt

PackOn Sp. z o.o.

97-561 Ładzice
Jedlno I 35 k/Radomska

NIP: 7722409943 REGON: 365709744

Dane do przelewu
Numer rachunku bankowego:
29 8980 0009 2005 0089 6980 0001