Jaka jest gramatura kartonu?

gramatura kartonu

Kartony są nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, pełniąc kluczową funkcję w przemyśle opakowaniowym, drukarskim czy archiwizacji. Wszystkie te zastosowania wymagają różnych rodzajów kartonu, które różnią się między innymi grubością, wytrzymałością i oczywiście – gramaturą.

Gramatura papieru – czym jest?

Gramatura papieru to istotna właściwość, która wyrażana jest w gramach na metr kwadratowy (g/m2) i jest to miara masy papieru lub tektury w odniesieniu do jej powierzchni. Na przykład, karton o grubości 1 mm może mieć gramaturę 500 g/m2. Co istotne, ta wartość nie jest związana bezpośrednio z grubością materiału – dwa kartony o tej samej gramaturze mogą mieć różną grubość, jeżeli użyto do ich produkcji różnych surowców.

Gramatura tektury – materiału, o którym pisaliśmy w naszym artykule “Tektura – najlepszy materiał na opakowania”, może mieć różne wartości, co jest podyktowane wieloma czynnikami. Liczba warstw tektury jest jednym z nich – tektura 3-warstwowa będzie miała inną gramaturę niż tektura 5-warstwowa. Ponadto, rodzaj fali tektury też wpływa na gramaturę – fala C ma inną gramaturę niż fala B, EB czy BC. Grubość fali, jak również jakość i rodzaj użytego surowca, to kolejne elementy wpływające na gramaturę. Ponadto wpływa na nią także proces produkcji. Na przykład, tektura lita ma inną gramaturę niż tektura falista, nawet jeżeli obie są wykonane z tego samego materiału. Podobnie, różne techniki produkcji mogą wpłynąć na gramaturę końcowego produktu. Wytrzymałość tektury, a także właściwości takie jak odporność na wilgoć, mogą również zależeć od gramatury.

Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, co oznacza gramatura papieru i jak wpływa na właściwości końcowe produktu. Dzięki temu można wybrać materiał o właściwej gramaturze do konkretnego zastosowania, co jest kluczowe w branżach takich jak drukarnia czy produkcja opakowań tekturowych.

Dlaczego gramatura papieru jest ważna?

Gramatura papieru jest ważna, ponieważ ma bezpośredni wpływ na takie cechy produktu jak wytrzymałość, sztywność, grubość materiału czy objętość. Przykładowo, większa gramatura papieru zwykle oznacza większą grubość papieru, co może mieć kluczowe znaczenie podczas drukowania, gdyż grubość papieru wpływa na jakość i wygląd końcowego druku.

Znaczenie gramatury papieru nie jest do końca oczywiste dla wszystkich, ale to właśnie ten parametr w dużej mierze decyduje o jakości, wytrzymałości, a także o innych ważnych właściwościach papieru lub tektury. Gramatura ma bezpośredni wpływ na takie cechy produktu jak wytrzymałość, sztywność, grubość i objętość materiału. Przykładowo, większa gramatura papieru zazwyczaj wiąże się z większą grubością materiału. To ma kluczowe znaczenie podczas drukowania, ponieważ grubość papieru ma istotny wpływ na jakość i wygląd końcowego wydruku. Papier o wyższej gramaturze zazwyczaj jest grubszy i sztywniejszy, co może dodawać wydrukowanym elementom wrażenia wyższej jakości.

Wspomnijmy, że gramatura papieru może wpływać na to, czy wydrukowane materiały będą trwałe. Materiały drukowane na papierze o wyższej gramaturze zazwyczaj są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zginanie czy rozerwanie, co jest szczególnie ważne w przypadku elementów, które mają być często używane, takich jak broszury czy katalogi. Podobnie, gramatura ma istotne znaczenie dla produkcji tektury i kartonów.

To właśnie dlatego wybór odpowiedniej gramatury papieru to kluczowy element procesu planowania zarówno dla drukarzy, jak i producentów opakowań. Prawidłowe zrozumienie, co oznacza gramatura papieru i jakie ma implikacje dla końcowego produktu, jest niezbędne do wykonania świadomego wyboru i produkcji materiału najwyższej jakości.

Gramatura jako podstawowy parametr

Wybór odpowiedniej gramatury papieru jest kluczowy dla każdego, kto pracuje z papierem lub tekturą. To decyduje nie tylko o wyglądzie końcowego produktu, ale także wpływa na jego wytrzymałość i funkcjonalność. Na przykład, papier o gramaturze 15 do 30 g/m2 jest zazwyczaj używany do delikatnych produktów, takich jak papier do pakowania prezentów czy bibuła.

Podział papieru według gramatury

Papier jest zazwyczaj podzielony na kilka kategorii według gramatury. Możemy wyróżnić papier o niskiej gramaturze (poniżej 150 g/m2), średniej gramaturze (150-300 g/m2) i wysokiej gramaturze (powyżej 300 g/m2). Każda z tych kategorii ma swoje specyficzne zastosowania. Na przykład, papier o niskiej gramaturze jest zazwyczaj używany do produkcji notatek, papieru do drukarek czy czasopism.

Opakowania z tektury – tektura lita i tektura falista

Tektura lita jest zazwyczaj cięższa i ma większą gramaturę, co czyni ją idealnym wyborem dla opakowań wymagających dodatkowej wytrzymałości. Tektura falista, z drugiej strony, jest lżejsza i często ma niższą gramaturę, ale jest bardziej elastyczna i amortyzująca, co czyni ją doskonałym wyborem dla opakowań do wysyłki. Tektura lita, nierzadko określana jako karton lity, to rodzaj tektury charakteryzujący się znaczną wytrzymałością i sztywnością. Jest ona zazwyczaj cięższa i ma większą gramaturę, co czyni ją idealnym wyborem dla opakowań wymagających dodatkowej wytrzymałości. Takie cechy powodują, że tektura lita jest często wykorzystywana do produkcji opakowań na produkty ciężkie lub narażone na duże obciążenia podczas transportu. Zastosowanie tektury litej gwarantuje, że opakowanie nie ulegnie deformacji pod ciężarem produktu, a co za tym idzie, że produkt zostanie dostarczony do odbiorcy w nienaruszonym stanie.

Z drugiej strony, mamy tekturę falistą, która jest lżejsza i często ma niższą gramaturę, ale za to jest bardziej elastyczna i wykazuje lepsze właściwości amortyzujące. Tektura falista składa się z jednej lub więcej warstw fali tektury umieszczonych między płaskimi arkuszami tektury. Konstrukcja ta sprawia, że tektura falista jest doskonałym wyborem dla opakowań do wysyłki, zwłaszcza dla przedmiotów delikatnych, które wymagają dodatkowej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Fala tektury działa tutaj jak amortyzator, absorbując wstrząsy i zapobiegając bezpośrednim uderzeniom w produkt.

Gramatura a gęstość papieru

Choć gramatura i gęstość papieru są często mylone, to są to dwa różne parametry. Gęstość papieru jest miarą masy na jednostkę objętości, podczas gdy gramatura to masa na jednostkę powierzchni. To znaczy, że papier o większej gęstości będzie cięższy, nawet jeśli ma tę samą gramaturę co papier o mniejszej gęstości.

Zakończenie

Rozumienie gramatury papieru jest kluczowe dla każdego, kto pracuje z papierem lub tekturą. Dzięki temu można lepiej dopasować materiał do swoich potrzeb, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Czy to jest delikatny papier o gramaturze 15 do 30 g/m2, czy mocna tektura o gramaturze przekraczającej 500 g/m2, prawidłowe zrozumienie tego parametru może znacznie zwiększyć efektywność i jakość końcowego produktu. Pamiętaj, że gramatura papieru podczas drukowania, liczba warstw tektury czy rodzaj fali tektury mają decydujący wpływ na jakość końcowego produktu. Wybór odpowiedniego kartonu na podstawie gramatury papieru to klucz do sukcesu w wielu dziedzinach, począwszy od drukarstwa, przez produkcję opakowań, aż po archiwizację.

Poznaj naszą  ofertę

Kontakt

PackOn Sp. z o.o.

97-561 Ładzice
Jedlno I 35 k/Radomska

NIP: 7722409943 REGON: 365709744

Dane do przelewu
Numer rachunku bankowego:
29 8980 0009 2005 0089 6980 0001