Tektura falista – rodzaje i zastosowanie

Tektura to najgrubszy rodzaj materiału papierniczego. Wykazuje się wysokimi parametrami użytkowymi, takimi jak między innymi wytrzymałość. Tektura falista jest niezwykle praktycznym, a jednocześnie uniwersalnym rozwiązaniem o szerokich, niemal nieograniczonych możliwościach zastosowania. Jak powstaje? Jakie są jej rodzaje i zastosowania? 

Rodzaje tektury falistej

Do produkcji tektury falistej wykorzystuje się między innymi makulaturę oraz ścier drzewny. W jej składzie znajdują się także dodatki, które wpływają w efekcie na jej zwiększoną odporność. Występuje wiele jej odmian, rozmiarów, kształtów i kolorów. Najczęściej stosowanym kryterium podziału rodzajów tektury falistej jest ilość warstw. Materiał występuje w następujących wariantach:

  • dwuwarstwowa – jest materiałem ekologicznym i całkowicie biodegradowalnym. Znajduje wiele zastosowań w życiu codziennym, doskonale sprawdza się w firmach kurierskich, magazynach i hurtowniach,
  • trzywarstwowa – zbudowana jest na bazie dwóch warstw papieru i falowanego wypełnienia. Często wykorzystuje się ją do produkcji przekładek ułatwiających pakowanie produktów delikatnych. Wyróżnia się tutaj tekturę o falach:
  • B – o grubości od 2,5 do 3,0 mm,
  • C – o grubości od 3,0 do 3,7 mm,
  • E – o grubości od 1,1 do 1,7 mm,
  • pięciowarstwowa -to jeden z najbardziej wytrzymałych rodzajów tektury. Powszechnie stosuje się ją w wysyłce hurtowej lub produktów wielkogabarytowych. W tym przypadku wyróżnia się tutaj tekturę o falach:
  • BC – o grubości od 6 do 7 mm
  • BE – o grubości od 3,7 do 5 mm.
  • wielowarstwowa – do 7 warstw.

Zastosowanie tektury falistej

Jak widać, tektura falista posiada szereg wysokich walorów użytkowych, dzięki którym wykorzystywać ją możemy w wielu dziedzinach. To materiał o obszernym zastosowaniu używany nie tylko w szeroko pojętym przemyśle praktycznie na każdym etapie produkcji i dystrybucji, lecz także w życiu codziennym. Do czego jeszcze można wykorzystać tekturę falistą?

Pakowanie 

Tektura falista to najpopularniejszy materiał opakowaniowy. Jest niezwykle elastyczny, występuje w wielu kształtach, rozmiarach i kolorach. Można na nim wykonywać różnego rodzaju nadruki.

Przeprowadzki i remonty

Tektura położona na podłogę doskonale chroni ją przed zabrudzeniami i zarysowaniami. Dodatkowo amortyzuje wszelkie upadki. To także świetny podkład podłogowy. Z powodzeniem wyrównuje posadzkę, niweluje zagłębienia, a dodatkowo jest izolatorem akustycznym i termicznym.

Sztuka użytkowa

Tektura jest materiałem plastycznym, który daje spore możliwości w szeroko pojętej twórczości. Dobrze sprawdza się we wszelkiego typu pracach kreatywnych, a także do tworzenia, np. akcesoriów biurowych.

Poznaj naszą  ofertę

Kontakt

PackOn Sp. z o.o.

97-561 Ładzice
Jedlno I 35 k/Radomska

NIP: 7722409943 REGON: 365709744

Dane do przelewu
Numer rachunku bankowego:
29 8980 0009 2005 0089 6980 0001