Kartony fasonowe czy klapowe – które wybrać?

Kartony fasonowe i klapowe

Wybór odpowiedniego rodzaju kartonu, fasonowego czy klapowego, jest kluczowy dla efektywności pakowania i transportu. Kartony fasonowe i klapowe różnią się nie tylko konstrukcją, ale i zastosowaniem, co ma bezpośredni wpływ na ich funkcjonalność w różnych scenariuszach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu typom opakowań kartonowych, analizując ich główne cechy i zastosowania, aby móc dokonać świadomego wyboru, który spełnia nasze oczekiwania.

Kartony fasonowe czy kartony klapowe – różnice i zastosowania

Kartony fasonowe, często spotykane w hurtowniach opakowań, charakteryzują się indywidualnie projektowaną konstrukcją, która jest dostosowana do konkretnego typu produktu. Wykorzystując wykrojniki, można uzyskać niemal dowolny kształt i fason, co jest idealne dla branży e-commerce, gdzie estetyka i indywidualne podejście do klienta są niezwykle istotne. Z kolei kartony klapowe, znane również jako RSC (Regular Slotted Container), są najpowszechniejszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, oferującym prostotę w konstrukcji i minimalne zużycie surowca.

Pudełka fasonowe świetnie sprawdzają się jako opakowania prezentowe lub specjalistyczne, gdzie wymagana jest unikalna forma i wytrzymałość. Są one często wybierane do pakowania delikatnych przedmiotów, takich jak elektronika czy kosmetyki. Kartony klapowe, z drugiej strony, są idealne do magazynowania i transportu większych przedmiotów, dzięki swojej prostej, ale wytrzymałej konstrukcji.

W kontekście sprzedaży internetowej kartony fasonowe oferują większą elastyczność w prezentacji produktu, podczas gdy klapowe świetnie sprawdzają się w logistyce i magazynowaniu, będąc łatwymi w składaniu i przechowywaniu i transporcie.

Opakowania klapowe – minimalne zużycie surowca i prostota produkcji

Opakowania klapowe, znane również jako RSC, są cenione za swoją ekonomiczność i prostotę produkcji. Wykonane z tektury falistej, charakteryzują się minimalnym zużyciem surowca, co czyni je bardzo ekonomicznymi. Proces ich wytwarzania, często realizowany przy pomocy maszyn typu slotter, który jest szybki i wydajny, co pozwala na produkcję dużych ilości opakowań w krótkim czasie. Na etapie produkcji pudła klapowe muszą zostać połączone. Ta prostota produkcji sprawia, że są one popularnym wyborem w hurtowniach opakowań.

W praktyce, pudełka klapowe świetnie sprawdzają się w magazynowaniu i transporcie różnorodnych produktów. Ich uniwersalna konstrukcja umożliwia łatwe składanie i przechowywanie, co jest bardzo ważne w logistyce. Kartony klapowe można przechowywać na płasko, a to sposób, by zaoszczędzić nieco przestrzeni. Takie kartony dostępne są w różnych rozmiarach. Są one idealne do pakowania szerokiej gamy produktów, od artykułów gospodarstwa domowego po cięższe przedmioty. Dodatkowo możliwość zaklejenia taśmą klejącą zapewnia dodatkowe zabezpieczenie podczas wysyłki zamówienia.

Pudełka fasonowe – kiedy warto je wybrać?

Gotowe kartony fasonowe oferują unikalną kombinację estetyki i funkcjonalności. Kartony fasonowe dzięki powstawaniu z wykrojnika, czyli specjalistycznego narzędzia, który jest w stanie odpowiednio wyciąć lub dociąć arkusz tektury. Najczęściej stosowane są wykrojniki płaskie, które dzięki umieszczonym w odpowiednich miejscach nożom tnącym, bigującym i perforującym są w stanie wyciąć praktycznie każdy kształt kartonu. Ich personalizowana konstrukcja, tworzona przy użyciu wykrojników, pozwala na stworzenie opakowań o dowolnym kształcie i rozmiarze, co jest szczególnie ważne w branży e-commerce. Pudełka te są idealne do spakowania przeróżnych produktów, oferując nie tylko ochronę, ale i atrakcyjny wygląd, który może wzmocnić wizerunek marki. Sprawdź również: Co to są opakowania fasonowe? Wprowadzenie do świata niestandardowych pudełek.

Pudełka fasonowe są najlepszym wyborem w sytuacjach, gdy wymagana jest wysoka personalizacja opakowania lub gdy produkt ma nietypowy kształt wymagający specjalnego zabezpieczenia. Są one również preferowane, gdy wymagana jest wysoka estetyka opakowania, na przykład w przypadku produktów premium lub prezentów. Dzięki swojej złożonej konstrukcji i możliwościom personalizacji pudełka fasonowe pozwalają na stworzenie unikalnego i zapadającego w pamięć doświadczenia dla odbiorcy.

Podsumowanie

Wybór między kartonami fasonowymi a klapowymi powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i specyfiką działalności. Kartony fasonowe oferują większą elastyczność i estetykę, idealną dla unikalnych produktów i branży e-commerce. Z kolei kartony klapowe są bardziej funkcjonalne i ekonomiczne, doskonale nadające się do standardowego pakowania i magazynowania. Ostateczny wybór powinien uwzględniać zarówno aspekty praktyczne, jak i wizerunkowe, aby znaleźć odpowiednie pudełko.

Poznaj naszą  ofertę

Kontakt

PackOn Sp. z o.o.

97-561 Ładzice
Jedlno I 35 k/Radomska

NIP: 7722409943 REGON: 365709744

Dane do przelewu
Numer rachunku bankowego:
29 8980 0009 2005 0089 6980 0001