Karton a tektura – różnice, zastosowanie

Kiedy myślimy o opakowaniu, zwykle mówimy o kartonie i tekturze. Bardzo często pojęcia te stosuje się zamiennie sądząc, że są takie same. Jednak chociaż oba są produktami papierowymi, różnią się pod wieloma względami. Z pewnością mają pewne podobieństwa do papieru, ale różnią się jakością, sposobem budowy, możliwością recyklingu i oczywiście przeznaczeniem.

Różnice w procesie recyklingu

Ponieważ zarówno tektura, jak i karton są materiałem papierowym, można je poddać recyklingowi. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że pudełka kartonowe są znacznie łatwiejsze do recyklingu niż tektura. Ponieważ nie zawierają wosku, są prasowane w bele i przekazywane bezpośrednio do producentów, dzięki czemu można je rozdrabniać i mieszać z wodą, aby uzyskać nowe włókno dla nowych produktów tekturowych. Nie jest wymagane sortowanie, chyba że pudełka kartonowe są zanieczyszczone resztkami żywności, takimi jak tłuszcz lub olej. Z drugiej strony tektura ma bardziej skomplikowany proces recyklingu. Ponieważ jest często używana do przechowywania płynów i innych produktów spożywczych. Ponieważ tektura dodatkowo zawiera wosk lub nawet folię proces recyklingu zaczyna się od woskowania lub usunięciu foli. Dopiero po tych zabiegach jest poddawana recyklingowi.

Różnice w procesie produkcji

Najprościej ilustrując różnice wynikające z procesu produkcji można powiedzieć, że karton jest jednowarstwowy. Z kolei tektura składa się już z kilku, najczęściej trzech, warstw. Karton wytwarzany jest ze ścieru drzewnego, celulozy. Bardzo często w procesie recyklingu otrzymuje się go z makulatury. Jest materiałem wykorzystywanym do opakowań np. artykułów spożywczych.

Już sam fakt, że tektura składa się z więcej niż jednej warstwy informuje, że proces jej produkcji jest dłuższy i bardziej skomplikowany. Najczęściej mamy do czynienia z tekturą falistą, której środkowa warstwa jest pofalowana. Dzięki takiemu zabiegowi tekstura, a co za tym idzie, również pudełko jest o wiele bardziej wytrzymałe.

Tekturę produkuje się na podobnej zasadzie jak karton z tym, że oprócz ścieru drzewnego, makulatury, dodaje się również szmaty i ewentualnie środki chemiczne. Tektura przeznaczona do kontaktu z żywnością jest pokrywana specjalną folią ochronną.

Zastosowanie kartonu i tektury

Karton ze względu na zmniejszoną sztywność jest stosowany do różnego rodzaju opakowań nie wymagających wysokiego zabezpieczenia. Dzięki temu, że jest lekki jest wykorzystywany również do produkcji, np. pocztówek czy wizytówek. Tektura natomiast, to przede wszystkimi pudła przeznaczone do przechowywania i transportu różnego rodzaju produktów oraz opakowania z tektury falistej.

Poznaj naszą  ofertę

Kontakt

PackOn Sp. z o.o.

97-561 Ładzice
Jedlno I 35 k/Radomska

NIP: 7722409943 REGON: 365709744

Dane do przelewu
Numer rachunku bankowego:
29 8980 0009 2005 0089 6980 0001