Jakie są zalety opakowań klapowych?

W obecnych czasach, gdy branża e-commerce cieszy się ogromną popularnością, opakowania kartonowe, a zwłaszcza pudła klapowe, stają się nieodłącznym elementem procesu wysyłki towarów. Dlaczego kartony klapowe używane są tak powszechnie? Czym różnią się od innych opakowań? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znaleźć można w naszym artykule.

Najważniejsze informacje o opakowaniach klapowych

Karton klapowy składa się z głównego pudła oraz zintegrowanych z nim klap na górze i na dole. Kiedy te są zamknięte i zabezpieczone taśmą, tworzą solidną i wytrzymałą konstrukcję, która zabezpiecza towar przed uszkodzeniem. Najważniejszym składnikiem kartonu klapowego jest tektura falista, składająca się z przynajmniej trzech warstw papieru: dolnej, falistej warstwy wewnętrznej i górnej warstwy. Fala wewnątrz tektury dodaje jej wytrzymałości i lekkości.

Rodzaje kartonów i gabaryty

Opakowania klapowe występują w różnych gabarytach i grubościach, co pozwala na dopasowanie opakowania do konkretnego towaru. FEFCO, międzynarodowy kod określający standardy opakowań kartonowych, zawiera różne wzory i konstrukcje kartonów klapowych.

Jak już wspomnieliśmy, w kartonach klapowych górne i dolne klapy są kluczowym elementem konstrukcji. Górne klapy zamykają i zabezpieczają zawartość pudła, podczas gdy dolne klapy zapewniają stabilną podstawę.

  • górne klapy – odpowiadają za ochronę towaru przed kurzem, brudem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Mogą być zabezpieczone taśmą, aby utrzymać zawartość w bezpiecznym stanie.
  • dolne klapy – tworzą podstawę kartonu i zapewniają wytrzymałość podczas użytkowania, przechowywania i transportu.

Boczne zagięcia

Boczne zagięcia to kolejny ważny element konstrukcji. Wspomagają one klapy w utrzymaniu kształtu pudła i zapewniają dodatkową wytrzymałość, szczególnie ważną w przypadku cięższych przedmiotów.

Kod FEFCO

Kod FEFCO (Fédération Européenne des Fabricants de Carton Ondulé) to międzynarodowy standard, który umożliwia jednoznaczne zdefiniowanie różnych typów pudeł. Jest to zbiór numerów i symboli, które odpowiadają konkretnym cechom opakowania.

  • Kodowanie – dzięki kodowi FEFCO, producenci i klienci mogą łatwo komunikować się na temat wymagań dotyczących konstrukcji i wyglądu pudła. Na przykład kod FEFCO 0201 odnosi się do najczęściej wykorzystywanego typu kartonu klapowego.
  • Standaryzacja – kodowanie FEFCO ułatwia standaryzację w branży, co prowadzi do większej efektywności i precyzji w produkcji.

Jakie są zalety opakowań klapowych?

Funkcjonalność

Karton klapowy, o którym pisaliśmy także w naszym artykule “Czym jest karton klapowy?”, jest niezwykle funkcjonalny. Można go łatwo rozłożyć, gdy nie jest używany, co pozwala oszczędzić miejsce w magazynie. Dzięki różnym rozmiarom i grubościom tektury można go wykorzystać do pakowania i przewozu różnych towarów – od lekkich produktów spożywczych po cięższe przedmioty przemysłowe.

Ekologia i recykling

Tektura falista jest materiałem przyjaznym środowisku, ponieważ może być wielokrotnie poddawana recyklingowi. Wykorzystywanie surowca, który można odzyskać, to kolejny ważny aspekt, który czyni karton klapowy atrakcyjnym wyborem dla firm z różnych branż, w tym e-commerce i kurierskich.

Zastosowania w branży

Karton klapowy idealnie nadaje się do przechowywania i transportu towarów w sklepach internetowych, przy przeprowadzkach, do magazynowania i znacznie więcej. Jest to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów opakowań ze względu na swoją uniwersalność, wytrzymałość i niską cenę. Dzięki swojej wytrzymałości, funkcjonalności i ekologicznym właściwościom, stał się standardem w przemyśle opakowań.

Jakie są zalety kartonów klapowych?

Dzięki grubości tektury i odpowiedniej gramaturze opakowania klapowe są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Taśma używana do zabezpieczania towaru dodatkowo wzmacnia konstrukcję, idealnie nadając się do transportu towarów. Pudła te, dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu są niezwykle funkcjonalne. Można je łatwo rozłożyć i ponownie złożyć, co ułatwia przechowywanie produktów w magazynach. Ich funkcjonalność i lekkość to kluczowe zalety.

Opakowania klapowe są zwykle wykonane z tektury – materiał ten wspiera ekologię i stanowi ważny atut w kontekście odpowiedzialności środowiskowej.

Gdzie używa się kartonów klapowych?

Wysyłkowe kartony klapowe znajdują szerokie zastosowanie w sklepach internetowych, firmach kurierskich, a także przy przeprowadzkach. Powszechnie wykorzystywane są również w magazynowaniu towarów.

Jak dobrać kartony klapowe? – cenne wskazówki

Wybierając pudło, zwróć uwagę na jego gabaryty i to, czy spełni wymagania danego towaru. Wybór między tekturą trzywarstwową a innym rodzajem tektury zależy od wagi i wytrzymałości potrzebnej do przewozu produktów. Grubość tektury wpływa na wytrzymałość pudła. Dla cięższych przedmiotów zaleca się tekturę o większej grubości. Odporność na wilgoć, recykling i inne aspekty ekologiczne mogą być kluczowe w wyborze odpowiedniego opakowania.

Podsumowując, opakowania klapowe cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza w branży e-commerce, i idealnie nadają się do przechowywania produktów oraz wysyłki. Oferują one wytrzymałość, niską cenę i są ekologiczne, co sprawia, że są najczęściej wybieranym rodzajem opakowań wysyłkowych. Odpowiedni wybór i zrozumienie, jak skleić i zapakować towar, może dodatkowo zwiększyć ich efektywność.

Poznaj naszą  ofertę

Kontakt

PackOn Sp. z o.o.

97-561 Ładzice
Jedlno I 35 k/Radomska

NIP: 7722409943 REGON: 365709744

Dane do przelewu
Numer rachunku bankowego:
29 8980 0009 2005 0089 6980 0001