Wyjaśniamy, jak odpowiednio zmierzyć karton

Karton to coś więcej niż prosty element służący do pakowania i przechowywania. Jest to klucz do skutecznego procesu wysyłki, od którego zależy jakość przesyłki, koszty i ochrona produktu. Wybierając odpowiedni karton, który nie jest zbyt duży ani zbyt mały, możesz uniknąć naliczenia przez firmę kurierską dodatkowych opłat i zapewnić, że wysłane towary dotrą do adresata w nienaruszonym stanie.

Jak podawać wymiary i jak zważyć paczkę?

Wymiary pudeł i kartonów, o których pisaliśmy w naszym artykule “Jakie są rodzaje kartonów?”, są kluczowe podczas wysyłki różnych produktów. Istotne są tu trzy główne wymiary – długość, szerokość i wysokość. Kolejność, w jakiej są one podawane, to zazwyczaj długość x szerokość x wysokość, chyba że wskazano inaczej. Ważne jest, aby pamiętać, że wymiary będą zgodne z kształtem sześcianu lub prostopadłościanu. Ponadto istotnym parametrem jest także waga przesyłki, szczególnie jeśli przesyłka gabarytowa przekracza maksymalną wagę 70 kg.

Jak zmierzyć karton?

Aby dokładnie zmierzyć karton, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych elementów. Najpierw jest to określenie długości, szerokości i wysokości w linii prostej między dwoma punktami paczki. Pomiaru dokonuje się w najszerszym miejscu z uwzględnieniem wszelkich wystających części – jeśli w kartonie znajdują się jakiekolwiek wystające części, takie jak uchwyty lub zawiasy, one także powinny zostać uwzględnione w pomiary. Nie uwzględnienie ich może prowadzić do błędów w procesie wysyłki, np. do naliczenia przez firmę kurierską dodatkowych opłat.

  • Długość – jest to pomiar od jednego końca pudełka do drugiego w linii prostej. To zwykle najdłuższy wymiar pudełka.
  • Szerokość – ten pomiar wykonuje się w najszerszym miejscu pudełka, w linii prostej między bokami.
  • Wysokość – ostatni wymiar to odległość od dna do górnej części pudełka.

Wybór narzędzi do pomiaru

Ważny jest również wybór odpowiedniego narzędzia do pomiaru. Zwykle w tym celu stosowana jest taśma miernicza, która umożliwia dokładne pomiary w różnych kształtach i rozmiarach kartonów.

Przesyłka niestandardowa

Jeśli karton ma niestandardowy kształt, np. jest wyjątkowo długi czy ciężki, wymaga to szczególnego podejścia. Dokładne zmierzenie kartonu jest kluczowe do uniknięcia dodatkowych kosztów. Firmy kurierskie mogą naliczać dodatkowe opłaty za przesyłki gabarytowe, jeśli wymiary będą niezgodne z podanymi.

Reasumując, dokładne zmierzenie kartonu jest istotnym etapem procesu wysyłki. Obejmuje wybór odpowiednich narzędzi, dokładne pomiary długości, szerokości i wysokości, uwzględnienie wszystkich wystających części i zrozumienie specjalnych wymagań dla niestandardowych przesyłek. Mając na uwadze te kroki, możesz zapewnić, że Twoja przesyłka zostanie odpowiednio zabezpieczona i unikniesz nieoczekiwanych kosztów.

Jak zmierzyć paczkę do paczkomatu?

Przesyłka zapakowana z myślą o wysyłce przez paczkomat wymaga dokładnego mierzenia i ważenia, aby pasowała do wymogów wybranej firmy kurierskiej i typu paczki. Często skrytki w paczkomatach mają różne wymiary, dlatego poznanie dokładnych wartości jest tu tak ważne. Precyzyjne określenie może wpłynąć na sukces wysyłki.

Jakie są wymiary kartonów?

Obecnie kartony mogą mieć zróżnicowane wymiary, w zależności od tego, co chcemy wysłać. Czy to ciężki towar, czy prezent w delikatnym pudełku laminowanym, czy przedmioty szklane lub porcelanowe – wybór odpowiedniego kartonu i dokładne zmierzenie jego wymiarów są kluczowe, aby zapewnić skuteczną i ekonomiczną wysyłkę. Oto kilka kluczowych aspektów, które warto rozważyć:

  • ciężki towar – jeśli wysyłasz ciężkie przedmioty, takie jak sprzęt AGD czy RTV, potrzebujesz kartonu, który jest wytrzymały, dzięki czemu odpowiednio zabezpieczy przedmioty w trakcie transportu. Wybór kartonu zgodnie z maksymalną wagą, na przykład 70 kg, jest tutaj kluczowy.
  • delikatne przedmioty – w przypadku prezentów firmowych czy szklanych ozdób, ważne jest, aby wybrać pudełko laminowane, które zapewni dodatkową ochronę. Istotne będzie również skorzystanie z wypełniaczy do pudełek.

Jakie są rodzaje kartonów?

Różnić się mogą zarówno wymiary pudeł, jak i ich typy. Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje przesyłek w tym m.in.:

  • przesyłka paczkomatowa – wymiary muszą spełniać konkretne wymagania, aby zmieścić się w skrytkach paczkomatów.
  • przesyłka dłużycowa – to specjalny typ paczki, który są stosunkowo lekkie, ale długie.
  • przesyłka gabarytowa – obejmuje większe, cięższe przedmioty, które przekraczają standardowe wymiary.

Podsumowując, podawanie wymiarów kartonu nie należy do najtrudniejszych zadań, ale wymaga uwagi i dokładności. Niezależnie od tego, czy wysyłasz paczkę dłużycową, czy gabarytową, odpowiednie pudełko i dokładne zmierzenie to klucz do skutecznego procesu wysyłki. Pamiętaj, że każdy rodzaj przesyłki może mieć swoje wyjątkowe wymagania. Wiedza na temat tego, jak prawidłowo podawać wymiary i ważyć paczkę, to nie tylko oszczędność kosztów, ale także pewność, że Twoja przesyłka dotrze do odbiorcy w nienaruszonym stanie.

Poznaj naszą  ofertę

Kontakt

PackOn Sp. z o.o.

97-561 Ładzice
Jedlno I 35 k/Radomska

NIP: 7722409943 REGON: 365709744

Dane do przelewu
Numer rachunku bankowego:
29 8980 0009 2005 0089 6980 0001